Sizi Arayalım

YEŞİLKÖY

 • Eski İstanbul Kültürüne

  "dokunduğumu" Yeşilköy

  Eski İstanbul kültür mozayiği, yaşayanlarının da çeşitliliğinden kaynaklanır. Doğu kültürünün sıcaklığı ile Batı kültürünün gelişmişliği bu topraklarda yeşerir, güzel insanlar birbirine sarmaşık gibi kenetienir, güçlü bir duvar olur.

  Yeşilköy, eski, İstanbul kültürünü taşıyan çok az semtler" biri. Yaşayanları yenisiyie eskisiyle aynı anıları sahipleniyor: Yeşilköy`de zamanında iki yazlık ve bir kışlık sinema bulunduğunu, Yeşilköy yazlık Reks Sinemasında Cem Karaca, Barış Manço, Ajda Pekkan, Kamuran Akkor ve Vasfi Uçaroğlunun konserlerini, iğneci Müzeyyeni, sağlıkçı Yüksel`i, Stefo`nun meyhanesini, İstasyondaki Gar Lokantasına, Arnavut Selim`in hakiki vişneli dondurmasını, Reks çıkışında Babulanın`nın sıcak açmalarını, Sahilde Çubukludan cam damacanalarla içme (memba) suyu getiren motorları yanaştığı iskelenin sağında Mektap Aile Çay bahçesini, bahçede bulunan içinde çok sayıda 45`lik plak olup; düğmelerine basılıp beyaz 25 kuruş atılarak, istediğiniz plağı çalan) müzik dolabını, önündeki limana yavru köpek balıklarının vurduğunu, Lodos olduğu zaman Sucu Bayram ağabeyin gemi yanaşamadığında köye su veremediğini, Yeşilköy 5o.Yıl Lisesi`nin bulunduğu yerde yazları sirk çadırında akrobasi gösterileri kızlarından birinin de Semiha Yankı olduğunu, Bugünkü lise binasının yerinde çok eskiden bamya tarlaları olduğunu, daha sonra aynı yerde bulunan "votare" isimli top sahasını, Şimdiki toplu konut sitesinin bulunduğu yerde dönümlerce bahçesi olan Yeşilköy Plak Fabrikasının bulunduğunu ve Grafson; Emi vb. markalar altında plak ürettiğini, Hava limanından gelecek yolcuları karşılamak için faytonla kaya limanına gidildiğini, Yeşilköy koyunda bir mandıra olduğunu, Yeşilköy`de bir diskonun olduğunu ve bu diskonun Çınar otelinde yer aldığını ve bu disko ile yanındaki pastanenin yöneticisinin Uğur Dündar olduğunu, Çınar Oteli`nin önünde yapılan maçtan, seyre gelen Yeşilyurtlular ve Yeşilköylüleri, seyircilere hani bir bebek arabasında lakmacun sepeti ile satış yapan lahmacuncuyu ve limonatacıyı, Adile Naşit`in, Hülya Koçyiğit`in, Türkan Şoray`ın Münir Özkul`un ve diğer birçok ünlü sinema oyuncusunun geldiği, birçok ünlü Türk filmlerinin çekildiği ahşap binanın önünde ilk kurulduğu yerdeki Ramazan Abi`nin kağıt helvası arasında yada kendi yaptığı süper kornetlerin içinde karamelli, muzlu, çikolatalı ve kaymaklı dondurmalarını kimse unutmuyor. Yeşilköylü olmak bu kadar sıcak duygulara sahip bir kültürün parçası olmak demek...

 • İstanbul`un yeniden keşfettiğimiz semti

  Yeşilköy

  Herkes bilir ki, Yeşilköy’lü olmayanlar için Yeşilköy demek havalimanı demektir.
  Tarihi dokusunu korumayı başarabilmiş, canlı bir çarşısı olan, İstanbul’un içinde, İstanbul’dan da bir o kadar kendisine has kültürünü saklayabilmiş bir semt Yeşilköy – 1926 yılından önceki adıyla Ayastefanos.
  Havalimanına yakın olduğu için yüksek yapılara izin yok. Belki de bu yüzden korumuştur Yeşilköy tarihi dokusunu…
  Yerliler genelde Rumlar (hemen hemen tatmamı göç etti) ve Ermeniler (şimdilerde artık çok küçük bir parçası yaşamakta) ve Levant (İstanbul2un İtalyan ve Fransız halk hemen hemen tamamı göç etti.)
  Kırım Savaşı sırasında Fransızlar buraya yerleşti ve İstanbul’un üç fenerinden birini yaptılar.
  Yeşilköy, tarihteki önemli birkaç dönüm noktasına sahne olmuş bir semt. 1878 Savaşında Ruslar Yeşilköy’de karargah kurdular ve 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı’nın sonuçlarını kayda geçiren Ayastefanos Antlaşması burada imzalandı. Ayrıca ll.Abdülhamit’in Selanik’e sürgün kararı burada alındı. 1912’de Balkan Savaşları sırasında koleradan dolayı hasta olan binlerce asker buraya getirildi. Ve yaklaşık 3000’ini öldü. Ölüler tren istasyonu yakınına gömüldüler. Karaket Ordusu Selanik’ten başlayan yolculuğunda son molayı burada verdi. Bu tarihi konaklamanın izdüşümü Yeşilköy’ün sokak ve cadde isimlerine yansımıştır: “Haraket Ordusu Sokak”, “Mahmut Şevket Paşa Caddesi”, “14 Nisan Sokak” gibi. Yeşilköy, 1924 yılına kadar Ayastefanos adını taşımıştır. Yıllarca buarada yaşayan Halit Ziya Uşaklıgil’in teklif ettiği belirtilen “Yeşilköy” adı mahalleye 1930 yılında İstanbul’un idari yapısının düzenlenmesi sürecinde verildi.


  Yeşilköy sokaklarından her an ilginç mekanlarla karşılaşabilirsiniz.

  Birçok ilginç sokak adları var Yeşilköy`de: Andelip Sokağı, Endaze Sokağı. Serbesti Caddesi, Yeşilzeytin Sokağı. Tayyareci Nuri Sokağı, Sübyan Mektebi Sokağı, Dr.Kalangos Sokağı, Naima Sokağı, Mirasyedi Sokağı, Gülibrişim Sokağı... Hepsinin ayrı ayrı bir tarihi var.
  Bu sokaklarda karşınıza tarihi köşkler de çıkabilir, kiliseler de. Belki de eğlence mekanları.


  Latin (İtalyan) Katolik Kilisesi

  Yeşilköy`ün eski sakinlerinden Rumlar, artık semti neredeyse tamamen terk etmiş. Ermeni cemaatiyse hala yoğun olarak yaşıyor semtte. İskele Caddesi`ndeki huzur ve bakımevinin hemen yanında İtaltan Katolik Kilisesi bulunuyor. Burada eskiden Yeşilköy`e gelen Hristiyan din görevlileri kalırmış. İtalya`daki, İspanya`daki Katolik kiliselerine kıyasla mimari olarak çok sade bir yapı. İçerideki heykel ve resimler görülmeye değer.


  Surp Stefanos Ermeni gregoryen Kilisesi

  Surp sözcüğü bizdeki Aziz`in, Rumcadaki Aya`nın aynısı. Rumca Ayastefanos, Ermenice`de Surp Stefanos. Ermeni kiliselerinin süslenmesinde heykellere değil, resimlere yer verildiğini görebilirsiniz.


  Restoranların arasında gizli bir ayazma

  Gerçek adı Çamözü Sokağı olan bir ara sokak boyunca sıralanmış balık lokantaları var. Masalar sokaklara taşmış. Özellikle yaz akşamları eğlence eksik olmuyor. Sokağın sol kanadında, meyhaneler arasına sıkışmış küçücük bir kapı var. Masaların arasından merdivenlerden aşağı indiğinizde kapıdan girer girmez yüzünüze kiliselere özgü o mum kokusu çarpar. Burası bir ayazma... Yani Rum Ortodoksların kutsallık atfettiği bir su kaynağı. Aşağıda bu kutsal suyun aktığı birkaç musluk ve mumluklar var. İnsanlar burada dilek dileyip dua ediyor; bu sulardan içiyor.

 • Mükemmel zamanlar

  Yeşilköy’ün “tadına varmak”

  Jackson Brown tarafından, “çağdaş yaşam evliyası” edasıyla verişmiş öğütler, anlamlı ve doyumlu yaşamak için kullanılabilecek bir bilgelik demetidir.

  Ucuz otomobil kullan ama sahip olabileceğin en iyi evi al…

  Hiçbir zaman okumasan da iyi kitapların olsun…
  Kendine ve başkalarına karşı bağışlayıcı ol…
  Papuçların boyalı olsun…
  Hak ettiğini düşündüğünde maaşına zam iste…
  Ne satarlarsa satsınlar, çocuk satıcılardan daima bir şeyler al…
  Her yıl iki şişe kan bağışı yap…
  Evde yapılmış tatlıları asla reddetme…
  Sevinçleri erteleme…
  Teşekkür Mektuplarını geciktirme…
  Hiçbir zaman, asla umudunu yitirme, mucizeler her gün oluyır…
  Öğretmenlere, itfaiyecilere ve gece bekçilerine saygı duy…
  Ülkeni koruyanlara saygı göster…
  Mesleğinin dümenlerini öğrenmekle zaman yitirme, mesleğini öğre…
  Oyunu kullan…
  Zekanı eğlendirmek için kullan, başkalarıyla eğlenmek için değil…
  Islık çal…
  Çocuklarını eğit ama sevgini göstermeyi de ihmal etme…
  Asla kimseyi başkasının avukatı olmaya teşvik etme…

 • Mükemmel zamanlar

  Yeşilköy herşeyi ile çok güzel

  Yeşilköy sahili

  Gezmekten hafifçe yorulmaya başladığında Doktor Kalangos Sokağı`ndan geçerek bulduğunuz ilk aralıktan kendinizi sahile atar ve yorgunluğunuzu atabilirsiniz....Florya tarafından Çiroz Plajı`na varırsınız. Plajın hemen arkasında piknşk yapabileceğiniz yeşil alanlar var. Ama Yeşilköy sahilinin ası canlı bölümü Yeşilyurt sahiline doğru olan bölüm.
  Küçük yat ve teknelerin demirlediği Yeşilköy Marinası yanıbaşında birkaç kumsal daha var. Belediyenin düzenlediği hakiki kum plajlar.

 • Sizin yeriniz burası

  Marina

  İstanbul`un en huzurlu mekanlarından birisi Yeşilköy marina. Sıradan bir yaz akşam günbatımından önce bu huzurlu mekanda günün yorgunluğunu çıkaran Yeşilköy`lüleri görebilirsiniz. İşten dönenler, akşam sporu yapanlar. çocuğu ile yürüyenler günü bitirmeye sahile gelirler.

  Eğlence

  Marinanın doyulmaz manzarasına sahip kıyı şeridi boyunca irili ufaklı her zevke hitabeden eğlence mekanları bulunmaktadır.
  Keyfinize göre bir tanesini seçin ve zevkini çıkarabilirsiniz.

  Alışveriş

  Sahilde konumlanmış olan bu keyifli semt, alışveriş merkeziyle içiçe.
  Sahilde bir akşamüstü hoş saatler geçirdikten sonra alışverişinizi yapıp eve keyifle gitmek mümkün.